Mój pies jest o mnie zazdrosny! Jak radzić sobie z psią zazdrością?
Każdy opiekun zwierzęcia czasem ma tendencję do przypisywania mu ludzkich emocji i uczuć. Z kolei zwolennicy racjonalizmu uważają, że to niemożliwe, by pies odczuwał zazdrość. Jak jest w rzeczywistości? Czy psy bywają zazdrosne o swoich opiekunów?
Czy zazdrość u psów istnieje?
Nad tym zagadnieniem pochylili się amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Kalifornia w San Diego. Sprawdzili oni reakcję psów na różne sytuacje, podczas których ich opiekun wchodził w różne interakcje z maskotką w kształcie psa. Eksperyment wyjawił, że większość psów czuła silną potrzebę oddzielenia pluszowego konkurenta od swojego właściciela, co oznacza, że najprawdopodobniej znaleźliśmy odpowiedź na pytanie, czy psy bywają zazdrosne.
Tego typu reakcje występują jednak nie tylko w przypadku interakcji z innymi zwierzętami. Powodem zazdrości u psa może być również partner lub dziecko. Taki zwierzak potrzebuje dużo uwagi, by nie czuć się pominięty, zwłaszcza jeśli w jego życiu zachodzą spore zmiany.
Zazdrość u psa – co robić?
Jeśli ma się do czynienia z psim zazdrośnikiem, warto wprowadzić parę zasad w swoim życiu. Przede wszystkim opiekunowie powinni nauczyć się dobrze czytać sygnały, jakie wysyła im ich pies. Zrozumienie mowy ciała, sygnałów uspokajających i emocji, jakie kryją się za konkretnym zachowaniem zwierzęcia pozwoli łatwiej zrozumieć futrzaka i zapobiec eskalacji konfliktu. Znając sposoby komunikacji psów można łatwiej zarządzać środowiskiem, by uniknąć niepożądanych zachowań. Niestety, większość osób nie zdaje sobie sprawy, jak wielkie znaczenie może mieć pojedyncze ziewnięcie, odwrócenie wzroku czy oblizanie pyska.
Przed każdą istotną zmianą w życiu psa, warto również odpowiednio wszystko przygotować. Chodzi zarówno o sytuacje takie jak pojawienie się w domu dziecka, jak i przyjście gości, przeprowadzka czy zapoznanie z nowym partnerem. Im wcześniej zacznie się przyzwyczajać zwierzaka do zmian, wzmacniając jego pewność siebie i budząc w nim dobre skojarzenia, tym łatwiej będzie uniknąć zazdrości. W trudnych dla psiaka sytuacjach należy pamiętać, by stale go wspierać i nie odstawiać go na drugi plan, ponieważ problem może się pogłębić.
Poznanie nowych ludzi dobrze jest przeprowadzić na neutralnym terenie, podczas spaceru, gdzie pies nie będzie czuł się zobowiązany do bronienia swojego terytorium przed intruzem. Warto uzbroić się w cierpliwość i duży zapas smakołyków oraz poświęcić sporą część spotkania na zabawę i pozytywne skojarzenia z nowym bodźcem.
W przypadku pojawienia się drugiego psa, warto pamiętać, by nie faworyzować którejkolwiek ze stron. Istotne są rytuały oraz zachowanie rytmu dnia, a także nagradzanie zwierzaka za pożądane zachowania. Jeśli pojawią się trudności, warto skonsultować się z behawiorystą, który pomoże zdefiniować i rozwiązać problem z zazdrością u psów.