Wszystko, co warto wiedzieć o rozmnażaniu kotów
W zasadzie każdego roku wraz z początkiem wiosny właściciele kotów obserwują, że ich pupile wyraźnie odczuwają zmianę pory roku. Wynika to z faktu, że nadchodzi godowy u tych zwierząt. Jest to na tyle interesujące zagadnienie, że w niniejszym tekście postanowiliśmy znacznie bliżej przyjrzeć się temu, jak się rozmnażają koty. Zatem nie pozostaje już nic innego jak tylko zaprosić wszystkich zainteresowanych niniejszą tematyką do lektury.
Kiedy ma miejsce ruja u kotek?
Zazwyczaj mamy do czynienia z występowaniem rui u kotów w okolicach począwszy od stycznia. Warto tu nadmienić, że jest to stan o charakterze cyklicznym i ma on miejsce co 14-21 dni podczas sezonu rozrodczego. Ta najintensywniejsza aktywność ma miejsce od lutego do kwietnia, lecz warto mieć na uwadze fakt, że stan ten może trać nawet do późnej jesieni. Oczywiście ma to miejsce w cyklicznych odstępach. Jako ciekawostkę można dodać, że w przypadku kotek krótkowłosych cykle rujowe są możliwe przez cały rok. Ta pierwsza ruja zazwyczaj ma miejsce mniej więcej od 5 do 12. miesiąca życia.
Po czym poznać, że dana kotka ma ruję?
Pierwszym stadium jet pocieranie przez kotkę głową o różne przedmioty, a także to, że staje się ona bardziej towarzyska. Kolejnym etapem jest to, że często przyjmuje ona pozycję na wpół leżącą na mostku. Cechą charakterystyczną jest tu ułożona ciała tak, że tylna część jest skierowana ku górze, a ogon odsunięty jest na bok. Do tego wydaje ona charakterystyczne dźwięki, tarza się i stara ogólnie zwracać na siebie uwagę. Zazwyczaj stan ten może trwać od 2 do nawet 19 dni.
Kiedy jest najlepszy moment do rozrodu kotów?
Powszechnie uznaje się, że idealnym wiekiem kotki będzie okres między 2. a 5. rokiem życia. Młodsze zwierzęta nie tylko mają nieregularne ruje, ale też zachodzi obawa, że nie wykształci się u nich instynkt macierzyński. U starszych zwierząt z kolei dochodzi do mniej regularnych cykli.
Jak się rozmnażają koty? – garść wskazówek
Chcąc rozmnożyć koty, nie warto pozostawiać to przypadkowi. Stąd też kotkę do pokrycia należy wcześniej wprowadzić na teren kocura. Optymalnym rozwiązaniem jest dostarczenie w to miejsce kotki do pokrycia a kilkanaście dni wcześniej. W ten sposób zwierzaki przywykną do siebie. Jak tylko ma miejsce skuteczne krycie kotka, wydaje z siebie specyficzny krzyk, a także atakuje kocura. Sama ciąża z reguły trwa około 62 do maksymalnie 71 dni. W miocie zazwyczaj znajduje się przeważnie 2 do 5 kociąt.
Kiedy nie chcemy rozmnażać kotów
Warto mieć świadomość, że dla samych zwierząt symptomy dojrzałości płciowej nie należą do najprzyjemniejszych. Do tego sami właściciele zwierząt mogą też na to narzekać. Stąd też, kiedy nie mamy w planach prowadzenia hodowli kotów, to warto wykastrować lub wysterylizować swojego zwierzaka. Część kotów po tego rodzaju zabiegach jest ospała i ma większą tendencję do tycia. Stąd też warto w takim przypadku nie przekarmiać pupila, a do tego dostarczać mu odpowiednią ilość ruchu.